wtorek, 26 października 2021

„ Baśnie i legendy z różnych stron świata” - konkurs krasomówczy dla klas II - III

 Dnia 26.10.2021 r. w szkolnej bibliotece odbył się konkurs krasomówczy "Baśnie i legendy świata"dla uczniów klas II i III. Uczestnicy prezentowali wybraną przez siebie baśń lub legendę.

Ciekawym opowieściom towarzyszyły również piękne stroje i rekwizyty.

Konkurs wzbogacili swoimi występami uczniowie pochodzący z Ukrainy i Armenii, którzy uczęszczają do naszej szkoły. 

Jury wyłoniło laureatów:

Poziom klas II

I miejsce: Jagoda Grześkiewicz kl. 2d

II miejsce: Vitalii i Veronika Dovhan  kl. 2d

III miejsce: Szymon Bielak kl.2b

Poziom klas III

I miejsce: Zofia Omilian kl. 3a i Marta Romanowska kl. 3b

II miejsce: Hanna Gawlik kl.3a i Alex Giczewski kl.3c

III miejsce: Patrycja Drwal kl.3c i Emilia Leś kl.3c

Wyróżnienia: Wojciech Kizyma kl.3b i Jakub Sawicki kl.3b

poniedziałek, 18 października 2021

PORADNIK DLA RODZICÓW - Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania? 10 złotych rad!


"W obecnych czasach łatwiej jest dziecku obejrzeć film czy pograć na komputerze – wrażenia wydają się mu intensywniejsze i są dostarczane we względnie krótkim czasie. Bohaterowie historii mówią różnymi głosami, śpiewają, gestykulują, wykonują akrobacje, a otaczające ich krajobrazy są zmienne i malownicze. Jednakże czytanie książek, to równie znakomita, jak nie jeszcze lepsza przygoda – a jak dowodzą badania psychologiczne rozwijająca w sposób wszechstronny. Są to jednak argumenty absolutnie nieprzekonujące ani kilkulatka ani nastolatka – dla nich obu czas spędzony z książką ma być wesoły i ciekawy. Jak to osiągnąć za pomocą książki?

Dziesięć złotych rad, jak skutecznie zachęcić dzieci do czytania:

Rada pierwsza: CZYTAJMY RAZEM. To, co przyciągnie uwagę dziecka, to zmieniający się ton naszego głosu, gdy odczytujemy kwestie różnych bohaterów lub naśladujemy prezentowane na ilustracjach zwierzątka. Dla dorosłych czytanie jest szansą na stanie się aktorem we własnym domu, dla dziecka to dodatkowe kilka minut uwagi, które poświęci książce, rozwijając się przy tym szybciej i płynniej.


Rada druga: WYBIERAJMY KSIĄŻKI Z „NIŻSZEJ PÓŁKI”, co wcale nie oznacza gorsze, a jedynie mniej wystawnie wydane. Dziecko potrzebuje dotykać kartek, czasem je zgiąć, zabrudzić, wziąć ze sobą do łóżka, otworzyć przy jedzeniu. Wiedząc, że po książeczkę sięga się dopiero „po umyciu rąk” może się skutecznie zniechęcić do regularnego, nawykowego czytania.

Rada trzecia: KSIĄŻKA MA SWOJE MIEJSCE… wśród zabawek dziecka, ponieważ powinna być przez niego identyfikowana z rozrywką i traktowana jako równie ważna, co ulubiony miś czy samochodzik.

Rada czwarta: PROPONUJMY INTERAKCJE. Czytając tekst znajdujący się w bogato ilustrowanej książce, zapytajmy dziecko, co widzi na obrazku, poprośmy o wskazanie wymienionych w treści bohaterów, zwróćmy uwagę na kolory oraz emocje wyrażone na twarzach namalowanych postaci.

Rada piąta: CZYTANIE UCZY, ALE NIC NA SIŁĘ… Wspólne czytanie to doskonała okazja, aby nauczyć dziecko czytać – w tym calu wskazujmy mu całe zdania, słowa i litery. Nie zapominajmy jednak, że wszystko, co dokonywane jest pod presją zazwyczaj zniechęca nas i niszczy naturalną ciekawość. Cierpliwie wskazując palcem kolejne wyrazy doczekamy się wreszcie pytań: „A co tu jest napisane?” oraz „Co to jest?”.

Rada szósta: O GUSTACH SIĘ NIE DYSKUTUJE. Chcąc zachęcić, w szczególności starsze dzieci, do czytania, często podsuwamy im książki, które interesowały nas samych w dzieciństwie. Zdarza się, że młodzi ludzie podzielą one nasz zachwyt i zainteresowanie, jednak w wielu przypadkach może być zupełnie odwrotnie. Nie obawiajmy się literatury współczesnej, opowiadającej historie bohaterów znanych dzieciom z ekranów kin, telewizorów i komputerów. Ich postaci są bliższe naszym podopiecznym, ich pragnieniom, marzeniom i codziennym kłopotom.


Rada siódma: SĄ RZECZY WAŻNE I WAŻNIEJSZE. Zastanówmy się o co nam dorosłym tak naprawdę chodzi, gdy podsuwamy dziecku książkę. Aby się rozwijało i wyrobiło w sobie nawyk czytania, czy by po prostu znało jej treść na potrzeby szkoły? Chcąc rozbudzać w dziecku głód poszukiwania wiedzy w literaturze oraz jego wrażliwość, otaczajmy je książkami, które wpiszą się w jego zainteresowania.

Rada ósma: PRZYZWYCZAJENIE JEST NASZĄ DRUGĄ NATURĄ. Jeżeli chcemy by nasze dzieci czytały, pokażmy że i dla nas jest to wartościowa rozrywka i znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu – czytajmy książki, gazety i czasopisma w różnych momentach w ciągu dnia. A nawet – nie wychodźmy z domu bez książki w torbie czy plecaku. Zachęcajmy dziecko, by i ono włożyło do swojego tornistra ciekawą lekturę.


Rada dziewiąta: OTWIERAJMY SIĘ NA TECHNIKĘ. E-book to też książka! Czytana na tablecie może się okazać dla młodego człowieka dużo bardziej atrakcyjna i wciągająca – nic w tym złego, że nie jest ona przewracanym w palcach zbiorem zapisanych kartek.

Rada dziesiąta: NIE LICZ NA ŚLEPY LOS. Ważne, aby wybierać książki ze „sprawdzonych źródeł”, albo takie, które przeczytaliśmy sami. Bogactwo treści oferowanych przez różnorodne, często niesprawdzone wydawnictwa, może być bardzo zwodnicza. Zapoznajmy się z treścią lektury – opis na odwrocie okładki to stanowczo zbyt mało, by stwierdzić czy dana pozycja będzie rzeczywiście dla naszego dziecka wartościowa i bezpieczna.

Czasami jest po prostu trudno…

Na zakończenie – uważnie obserwujcie swoje dzieci. Czasami niechęć do czytania wcale nie wiąże się z przekonaniem naszych pociech o tym, że książki nie są ciekawe. W niektórych przypadkach czytanie jest dla nich po prostu… trudne. Uczęszczając na zajęcia w szkole, młody człowiek może się przekonać, że czyta gorzej niż jego rówieśnicy – wolniej, mniej składnie, sylabizując czy głoskując, myli litery o podobnym brzmieniu lub kształcie. Głośne czytanie na lekcjach może obnażyć jego braki, a tym samym narazić na ośmieszenie w grupie. To niezwykle skuteczny hamulec przed tym, by próbować czytania jako sposobu na spędzanie wolnego czasu czy rozszerzania zasobów swojej wiedzy.

Co wówczas zrobić?
Przede wszystkim porozmawiać z nauczycielem i podpytać go, jak nasze dziecko radzi sobie z czytaniem. Gdy on zasygnalizuje problem, zgłośmy się do rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dzięki regularnym i odpowiednio skonstruowanym zestawom ćwiczeń, czytanie znów stanie się dla naszego dziecka przyjemnością."

Agnieszka Gąstoł-Olbrycht
psychoterapeuta, psycholog
pedagog specjalny
źródło: http://czasdzieci.pl/domowa-akademia/rodzice-artykuly/id,563-jak_skutecznie_zachecic.html

Polecane linki:


piątek, 15 października 2021

Zakładki do książek wykonane przez uczniów SP nr 10

W ramach wolontariatu uczniowie starszych klas zrobili zakładki do książek na Pasowanie na Czytelnika dla pierwszoklasistów.









 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia Koła Bibliotecznego wykonali metodą origami liskowe zakładki.

Nasze zeszyty lektur szkolnych

W ubiegłym roku szkolnym powstały piękne zeszyty lektur szkolnych. Zachęcamy do prowadzenia  podobnych zeszytów również w tym roku. Czekamy na Wasze prace!




 









Ogólnopolska Noc Bibliotek w SP 10

8 października 2021 roku w naszej szkole odbyła się impreza czytelnicza  w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, w której uczestniczyli chętni uczniowie z klas 7. Hasłem tegorocznej Nocy Bibliotek było "Czytanie wzmacnia!". Ponad 20 uczniów przyszło do szkoły w piątkowe popołudnie i do późnego wieczora  integrowało się, biorąc udział w różnych dyscyplinach. Uczestnicy zostali podzieleni na drużyny,  otrzymali kartki z zaszyfrowanymi miejscami, w których znajdowały się poszczególne zadania. Rozwiązywali zagadki związane z odczytywaniem: kodów QR, zaszyfrowanych alfabetem Morse'a haseł  czytelniczych i przysłów polskich,  układali wyrazy z symboli pierwiastków chemicznych.

Następnie uczniowie przygotowywali zdrowy posiłek. W drugiej  części imprezy  odbyły się podchody geograficzne.Później uczestnicy obejrzeli  film edukacyjny pod tytułem " Dzieci niebios". Na zakończenie otrzymali pamiątkowe zakładki do książki.
















 





czwartek, 14 października 2021

KONKURS „MOLE KSIĄŻKOWE” dla klas 2 – 3

 Biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej nr 1 we Wrocławiu zaprasza uczniów wrocławskich szkół z klas drugich  i trzecich do udziału w konkursie czytelniczym „Mole książkowe” w ramach akcji CAŁY WROCŁAW CZYTA.

 

Regulamin Konkursu:

 

Celem konkursu jest:

·               doskonalenie umiejętności czytania,

·               zachęcenie uczniów do uważnego czytania książek,

·               poznawanie twórczości różnych autorów,

·               uczenie systematyczności, konsekwencji, cierpliwości,

·               kształtowanie pozytywnych postaw wobec świata i rówieśników.

Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie będą mogli:

·                    wzbogacić swoje słownictwo,

·                    rozwinąć wyobraźnię,

·                    dowiedzieć się ciekawych rzeczy o życiu dzieci i młodzieży;

·                    doskonalić ortografię,

·                    spotkać ciekawych bohaterów,

·                    otrzymać tytuł „Mola Książkowego”.

 

Zasady i przebieg konkursu:

1.      Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 2 i 3.  

2.      Szkoły chętne do udziału w konkursie w terminie do 31 października 2021 roku zgłaszają udział swoich uczniów

w konkursie (bez podawania nazwisk) wraz z adresem e’mailowym osoby odpowiedzialnej
za przebieg konkursu w swojej szkole.

3.      Konkurs polega na przeczytaniu 4 książek oraz rozwiązaniu kart pracy z zadaniami nawiązującymi do ich treści. Uczestnicy w określonym terminie muszą przeczytać wskazane pozycje i w swojej szkole wypełnić kartę pracy z  zadaniami (karty będą przesyłane do szkół pocztą e’mailową).

4.      Konkurs trwa od listopada 2021 do maja 2022 r.

5.      Za każde poprawnie wykonane zadania uczniowie zdobywają punkty. Suma zgromadzonych punktów, po każdym etapie, wyłoni „Mola Książkowego” danej szkoły. Na koniec 2 uczniów z największą punktacją w swojej szkole weźmie udział w międzyszkolnym FINALE.

6.       Konkurs rozpocznie się w listopadzie 2021 r.

 

FINAŁ

7.      FINAŁ konkursu odbędzie się w MAJU 2022 R. w Szkole Podstawowej nr 1, ul. Nowowiejska 78 we Wrocławiu.

8.      Zgłoszenia uczniów do FINAŁU powinny zawierać:

·         Nazwiska i  imiona uczniów,

·         Nr szkoły, do której chodzą finaliści oraz klasę,

·         Nazwisko opiekuna uczniów.

9.       Zgłoszenia  finalistów ze szkoły należy przesłać e’mailowo do 10 maja 2022 roku.

10.  Uczniowie w dniu finału  zgłaszając się z opiekunami do SP1, muszą posiadać zgodę rodziców/opiekunów prawnych  na udział w konkursie oraz na publikację danych i przetwarzanie wizerunku. Oświadczenia można dostarczyć w formie papierowej lub przesłać wcześniej elektronicznie w formie skanu.  Brak zgody będzie równoznaczny z niedopuszczeniem finalisty do udziału w konkursie.

11.  Podczas finału uczestnicy będą wypełniać kartę pracy uwzgledniającą  znajomość 4 książek zalecanych do przeczytania w ciągu roku szkolnego.

W przypadku trudności z dostępem do lektury w bibliotece szkolnej proponujemy korzystanie z bibliotek publicznych lub czytanie książki na miejscu w bibliotece.

 

Polecane lektury i terminy do konkursu „Mole książkowe” w roku szk. 2021/2022:

·         Astrid Lindgren: Rasmus I włóczęga (listopad /grudzień 2021)

·         Krystyna Drzewiecka : Piątka z Zakątka. styczeń/luty 2022)

·         Beata Ostrowicka: Jest taka historia. (marzec/kwiecień 2022)

·         Kleniewska-Kowaliszyn K.: Magda Paweł i ty. (maj  2022)