środa, 21 kwietnia 2021

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto ustanowione przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzono 23 kwietnia 1995 roku. 23 kwietnia wybrano dlatego, że w tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji tego święta narodził się w hiszpańskiej prowincji – Katalonia. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W związku z rosnącą popularnością Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich , UNESCO postanowiło rozszerzyć swoje działania o  wybór Światowej Stolicy Książki. Od 2001 wybierane jest na roczną kadencję miasto, które  jest Światową Stolicą Książki.

W roku 2016 Wrocław był Światową Stolicą Książki.